Szybki kontakt email email

URODZINOWA PROMOCJA na wesela w 2019 i 2020 roku!!!

Sobota 10.08. od 169 zł
Sobota/święto 11.11. i 21.12. od 129 zł
Boże Narodzenie 26/27.12. (2-gi dzień świąt) – od 155 zł
Sobota 28.12. od 167 zł
Czwartek 3.10. i 10.10. od 148 zł
Poniedziałek 29.07., 16.09. i 07.10. od 132 zł
Piątek 29.11. od 129 zł
2020 rok:
Sobota 11.01. i 25.01. od 143 zł
Sobota 07.03. i 21.03. od 136 zł

Sobota 18.04. i 25.04. od 172 zł
Sobota 16.05. od 189 zł

W piątki, niedziele 2019:
Imprezy urodzinowe – od 86 zł/1 os.
Chrzciny – od 53 zł/1 os.

email email: biuro@dwor-korona.pl
telefon tel.: 605 144 021
(kontakt w godz. 10-18)

Blog weselny

Porady | Stylizacje | Trendy ślubne
2016-04-04

Wesela w stylu retro

Nie wiadomo czy to nostalgia do czasów minionych czy przejściowa moda, ale Pary Młode coraz chętniej decydują się na wesela nawiązujące do lat 20. 40. czy 60.  Jednak warto wiedzieć, że retro to nie tylko klasyczne style lat 20.-60., ale także styl wiktoriański (koniec XIX w.) czy tradycyjne polskie wesele. Jednym słowem retro znaczy tyle co „z przeszłości”.
 
wesele lata 20
Uroczystości weselne organizowane w dawnych czasach tylko nieznacznie różniły się od tych dzisiejszych. Co sprawia zatem, że z taką tęsknotą wracamy do minionych lat?

Czasy współczesne umożliwiają nam szerokie pole manewru i realizację praktycznie każdej fantazji ślubnej. Możemy zorganizować imprezę weselną nawiązującą do dowolnej epoki - w konwencji bardziej wytwornej, lub wręcz przeciwnie - inspirując się zapomnianymi obyczajami wiejskimi. Niezależnie od epoki i przynależności do danej klasy społecznej, jedno nie zmieniło się od lat: wesele zawsze było niezwykłym i podniosłym wydarzeniem dla przyszłych małżonków i ich rodzin.

Jak mówi Joanna Hoc-Kopiej, ekspert weselny Dworu Korona Karkonoszy: „Pomagamy Młodym Parom w organizacji wesela w każdej niemal konwencji". Aby osiągnąć odpowiedni efekt potrzebny jest przecież szereg czynności: od odpowiedniej stylizacji Młodej Pary, przez detale i dodatki, do wystroju samej Sali Balowej, dekoracji stołów etc. "To właśnie rozmaite drobiazgi, zakupione np. na targu staroci, stanowią o ostatecznym kształcie wesela. W ostatnim czasie szaleńczego tempa nabrała np. moda na samochody w stylu retro i nic nie wskazuje na to, aby miało się to szybko zmienić” – dodaje nasza rozmówczyni. A skoro diabeł tkwi w szczegółach, poniżej podpowiemy jak wyglądały zaślubiny i wesele w dawnej oraz zaprezentujemy kilka porad jak zorganizować wesele w stylu retro dziś:

- barwne i kolorowe wesele – ślub i wesele od zawsze były ważnym wydarzeniem, zarówno w tradycji polskiej jak i europejskiej. Niezależnie od społecznej przynależności, uroczystość miała charakter bardzo radosny, wesoły. Zaproszeni goście ucztowali na całego, a śpiewom i tańcom nie było końca. Wszystko musiało być szumne, barwne i obfite. Panna Młoda często miała na sobie wieniec z kolorowych kwiatów. Obecnie tradycja ta znów wraca do łask i coraz częściej można zobaczyć Pannę Młodą z wieńcem kwiatowym zamiast welonu.
 
wesele wianek z kwiatów
Jeśli zależy nam aby wesele było romantyczne, pamiętajmy o odpowiednim miejscu. Nowoczesne hotele i obiekty mogą zepsuć naszą uroczystość i odebrać jej charakteru. Lepiej wybrać stylowy obiekt, o ciekawej architekturze i wystroju wnętrz. Dodatkową atrakcją może być nocleg w apartamentachpokojach i salonikach, np. w stylu rustykalnym czy romantycznym. Jeśli nasze wesele odbywa się w ciepłych miesiącach dobrym rozwiązaniem może okazać się oranżeria lub ogród: w dzień pełen kwiatów, a wieczorem rozświetlony lampkami i pochodniami.
 
pokój wesele retro
- kuchnia -  dawniej popularnymi potrawami na stole weselnym były np. flaki, białe pszenne kluski, kraszona kapusta czy tradycyjne wypieki jak np. kołacze (specjalne ciasto weselne, które wróżyło Młodej Parze szczęście i dostatek). Większość z dań z pewnością i w dzisiejszych czasach spotka się z aprobatą gości weselnych. Mimo, że kiedyś gotowano raczej tłusto i treściwie, to korzystano z naturalnych składników i sprawdzonych przepisów, więc dania były bardzo smaczne. Pary Młode decydujące się na tzw. luksusowe wesele powinny postawić na kuchnię bardziej wykwintną.  Wtedy odpowiednie menu to np. owoce morza: ostrygi czy raki oraz specjalne bufety dworskie: lustra rybne, owocowe specjały, desery, naturalne nalewki etc.
 
bufet mięsny wesele
- muzyka – oczywiście nawiązująca do danej epoki. Bardziej odważni mogą zdecydować się na muzykę puszczaną z gramofonu lub prawdziwą orkiestrę z fortepianem. Bezpieczniejsze rozwiązanie to stare polskie szlagiery połączone ze zwyczajowymi przyśpiewkami i tańcami. Ciekawym urozmaiceniem (jako element dodatkowy) mogą okazać się narodowe tańce. Warto zorganizować zabawowy konkurs dla gości, np. szybki kurs kujawiaka, poleczki czy kankana.
 
taniec zabawa wesele
- suknia i dodatki – Dobrym rozwiązaniem będą wszelkiego rodzaju koronki. Suknia może być opasana tiulem lub jedwabiem lub też bez rękawów (lata 20.). Dodatki i biżuteria: perły, ozdoby we włosach, pióra, szale boa.  Zamiast nowoczesnej limuzyny można zdecydować się na bryczkę lub jakiś old-schoolowy  samochód. Dekoracje stołu i sali: świece, czerwone róże, koronkowe obrusy.   
 
wesele_retro_samochód
Zapytaj o szczegóły:
Joanna Hoc – Kopiej
mail: biuro@dwor-korona.pl
tel: +48 605 144 021 (w godz. 10:00 - 18:00)
Nasz ekspert weselny
Joanna Hoc-Kopiej
Joanna Hoc-Kopiej
Ponad 600 zrealizowanych wesel, rocznie zarządza realizacją ponad 80 wesel (w 2018 r. - 100 wesel).
 
Poprzednie wpisy
2019-04-12
Slow Food to organizacja wspierająca i promująca lokalną kulturę, rękodzieło i producentów z danego regionu
Copyright © Dwór Korona Karkonoszy
Projekt i realizacja: www.web-director.pl