Szybki kontakt email email

Letnia PROMOCJA na wesela ZIMĄ 2018/2019 roku!!!
Poniedziałek 17-19.09.18; 24-25.09.18; 8-9.10.18; 29-30.10.18 od 125 zł!
Czwartek lub piątek 25-26.10.18 od 128 zł lub 15-16.11.18 od 119 zł!
Sobota 8.12.18 od 129 zł!

Boże Narodzenie 2018 - od 140 zł!
Sobota 05.01.19 i 19.01.19 od 133 zł!
Sobota 10.02.19 i 3/4.03.19 od 139 zł!

Eleganckie przyjęcia z okazji chrzcin od 48 zł
lub Komunii Świętej: 03.06  – zarezerwuj termin już dziś!
Promocja trwa do 31.05.2018!

email
email: biuro@dwor-korona.pl
telefon
tel.: +48 605 144 021
(kontakt w godz. 10-18)

Blog weselny

Porady | Stylizacje | Trendy ślubne
2016-04-16

Tradycja współczesnego wesela

Choć  nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, zwyczaje i tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie, to bardzo ważny element każdej uroczystości weselnej. W zależności od danego regionu Polski mogą się nieco różnić od siebie, lecz w większości przypadków stanowią one clue udanego wesela.
 
wesele powitanie chlebem i solą

Jak zauważa nasz ekspert weselny Joanna Hoc-Kopiej: "Wiele tradycji i zwyczajów związanych ze ślubem i weselem nie przetrwało do współczesnych czasów, lub praktykują je tylko nieliczni. Przyczyną tego jest z jednej strony zmiana trybu życia w miastach i na wsi, a z drugiej podejście do samego małżeństwa. Jednak wiele tradycji weselnych przetrwało, i trzyma się świetnie". Zwyczaje weselne które przetrwały do dziś to m.in.:

Tradycyjne powitanie Młodej Pary przez rodziców chlebem i solą. Zazwyczaj odbywa się to już po uroczystości zaślubin, a tuż przed weselem.

Obsypywanie ryżem, płatkami róż lub drobnymi monetami. Przynosi szczęście i pomyślność finansową w związku.
 
ryż wesele

Brama. W drodze z kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego do Sali weselnej Młodzi mogą napotkać tzw. „bramki”. Aby przez nie przejechać trzeba się czymś wykupić, najlepiej widziana jest butelka wódki lub słodycze dla dzieci. Niekiedy trzeba wykonać drobne zadanie - np. Panna Młoda musi wbić gwóźdź, przeciąć deskę etc.
 
wesela bramka

Przenoszenie przez próg Panny Młodej przez Pana Młodego.
 
przenoszenie przez próg

Toast na cześć Młodej Pary: wzniesiony przez gości lampką szampana lub wina musującego.

Stłuczenie kieliszków przez Młodą Parę. Nowożeńcy po wypiciu symbolicznej setki wódki (często zdarza się że w kieliszku jest woda) rzucają za siebie kieliszki. Bicie kieliszków przynosi szczęście i pomyślność. W niektórych regionach Polski (np. w Wielkopolsce) występuje „Polter”, czyli symboliczne bicie szkła dzień przed weselem.

Wspólne odśpiewanie „sto lat” przez weselników. Przynajmniej raz, lecz zazwyczaj powtarzane jest to wiele razy w ciągu trwania uroczystości.

Okrzyki i zaśpiewki gości, np. gorzko!, gorzko! Co ma spowodować publiczne całowanie się Młodej Pary. Często jest to podbijane dodatkowymi okrzykami, np. Nie pijemy wcale, pocałunek był niedbale.

Konsumpcja dań wraz z toastami za pomyślność Młodej Pary. Pierwsze toasty wznoszone są przez najbliższą rodzinę, np. rodziców lub świadków. Następnie pozostała część gości może wznieść toast za zdrowie nowożeńców.
 
toast Młoda Para
Bal przy muzyce granej na żywo przez wynajęty zespół weselny. Współcześnie coraz częściej na weselach muzykę z płyt odtwarza DJ. Rozwiązanie to ma wiele zalet – jest bardziej ekonomiczne, a Młoda Para ma większe pole manewru jeśli chodzi o repertuar.
 
Zabawy z udziałem weselników i Młodej Pary. Najpopularniejsza zabawa weselna to oczywiście oczepiny, czyli łapanie welonu przez wszystkie obecne panny na weselu, co ma wskazać która pierwsza z nich wyjdzie za mąż.
 
zabawa wesele welon

Punkty kulminacyjne, jak tort około północy. Tradycja nakazuje dzielenie i częstowanie nim gości przez Młodą Parę. Często zdarza się też pieczone prosię lub jakaś niespodzianka, np. sztuczne ognie lub puszczanie lampionów.
 
tort wesele
Nasz ekspert weselny
Joanna Hoc-Kopiej
Joanna Hoc-Kopiej
Ponad 500 zrealizowanych wesel, rocznie zarządza realizacją ponad 70 wesel.
 
Poprzednie wpisy
Slow Food to organizacja wspierająca i promująca lokalną kulturę, rękodzieło i producentów z danego regionu
Copyright © Dwór Korona Karkonoszy
Projekt i realizacja: www.web-director.pl
RODO
W związku z rozpoczęciem stosowania z dniem 25 maja 2018 roku rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych i uchylenia dyrektywy 95/46/WE zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności.