Szybki kontakt email email
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w formularzu przez Dwór Korona Karkonoszy Sp. z o.o. z siedzibą w Sosnówce w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych/danych instytucji jest Dwór Korona Karkonoszy Sp. z o.o, z siedzibą przy ul. Liczyrzepy 20, 58-564 Sosnówka k. Karpacza. Podanie danych jest dobrowolne. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Szczegóły znajdują się w naszej Polityce prywatności
Oferta specjalna email email

LETNIA PROMOCJA na wesela w 2019 i 2020 roku!!!

Sobota/święto 11.11. i 21.12. od 127 zł
Boże Narodzenie 26/27.12. (2-gi dzień świąt) – od 153 zł

Sobota 28.12. od 164 zł
Czwartek 3.10. od 146 zł
Poniedziałek 07.10.; 21.10. od 132 zł
Piątek 29.11. od 125 zł


2020 rok:
Sobota 11.01. i 25.01. od 139 zł
Sobota 08.02. i 15.02. od 148 zł
Sobota 07.03. i 21.03. od 132 zł
Sobota 18.04. i 25.04. od 169 zł
Sobota 16.05. od 187 zł

Czwartki w sezonie letnim od 149 zł
Czwartki w sezonie zimowym od 123 zł

W piątki, niedziele 2019:
Imprezy urodzinowe – od 86 zł/1 os.
Chrzciny – od 53 zł/1 os.

email email: biuro@dwor-korona.pl
telefon tel.: 605 144 021
(kontakt w godz. 10-18)

Blog weselny

Porady | Stylizacje | Trendy ślubne
2016-04-16

Tradycja współczesnego wesela

Choć  nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, zwyczaje i tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie, to bardzo ważny element każdej uroczystości weselnej. W zależności od danego regionu Polski mogą się nieco różnić od siebie, lecz w większości przypadków stanowią one clue udanego wesela.
 
wesele powitanie chlebem i solą

Jak zauważa nasz ekspert weselny Joanna Hoc-Kopiej: "Wiele tradycji i zwyczajów związanych ze ślubem i weselem nie przetrwało do współczesnych czasów, lub praktykują je tylko nieliczni. Przyczyną tego jest z jednej strony zmiana trybu życia w miastach i na wsi, a z drugiej podejście do samego małżeństwa. Jednak wiele tradycji weselnych przetrwało, i trzyma się świetnie". Zwyczaje weselne które przetrwały do dziś to m.in.:

Tradycyjne powitanie Młodej Pary przez rodziców chlebem i solą. Zazwyczaj odbywa się to już po uroczystości zaślubin, a tuż przed weselem.

Obsypywanie ryżem, płatkami róż lub drobnymi monetami. Przynosi szczęście i pomyślność finansową w związku.
 
ryż wesele

Brama. W drodze z kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego do Sali weselnej Młodzi mogą napotkać tzw. „bramki”. Aby przez nie przejechać trzeba się czymś wykupić, najlepiej widziana jest butelka wódki lub słodycze dla dzieci. Niekiedy trzeba wykonać drobne zadanie - np. Panna Młoda musi wbić gwóźdź, przeciąć deskę etc.
 
wesela bramka

Przenoszenie przez próg Panny Młodej przez Pana Młodego.
 
przenoszenie przez próg

Toast na cześć Młodej Pary: wzniesiony przez gości lampką szampana lub wina musującego.

Stłuczenie kieliszków przez Młodą Parę. Nowożeńcy po wypiciu symbolicznej setki wódki (często zdarza się że w kieliszku jest woda) rzucają za siebie kieliszki. Bicie kieliszków przynosi szczęście i pomyślność. W niektórych regionach Polski (np. w Wielkopolsce) występuje „Polter”, czyli symboliczne bicie szkła dzień przed weselem.

Wspólne odśpiewanie „sto lat” przez weselników. Przynajmniej raz, lecz zazwyczaj powtarzane jest to wiele razy w ciągu trwania uroczystości.

Okrzyki i zaśpiewki gości, np. gorzko!, gorzko! Co ma spowodować publiczne całowanie się Młodej Pary. Często jest to podbijane dodatkowymi okrzykami, np. Nie pijemy wcale, pocałunek był niedbale.

Konsumpcja dań wraz z toastami za pomyślność Młodej Pary. Pierwsze toasty wznoszone są przez najbliższą rodzinę, np. rodziców lub świadków. Następnie pozostała część gości może wznieść toast za zdrowie nowożeńców.
 
toast Młoda Para
Bal przy muzyce granej na żywo przez wynajęty zespół weselny. Współcześnie coraz częściej na weselach muzykę z płyt odtwarza DJ. Rozwiązanie to ma wiele zalet – jest bardziej ekonomiczne, a Młoda Para ma większe pole manewru jeśli chodzi o repertuar.
 
Zabawy z udziałem weselników i Młodej Pary. Najpopularniejsza zabawa weselna to oczywiście oczepiny, czyli łapanie welonu przez wszystkie obecne panny na weselu, co ma wskazać która pierwsza z nich wyjdzie za mąż.
 
zabawa wesele welon

Punkty kulminacyjne, jak tort około północy. Tradycja nakazuje dzielenie i częstowanie nim gości przez Młodą Parę. Często zdarza się też pieczone prosię lub jakaś niespodzianka, np. sztuczne ognie lub puszczanie lampionów.
 
tort wesele
Nasz ekspert weselny
Joanna Hoc-Kopiej
Joanna Hoc-Kopiej
Ponad 650 zrealizowanych wesel, rocznie zarządza realizacją ponad 80 wesel (w 2018 r. - 100 wesel).
 
Poprzednie wpisy
2019-08-27
2019-04-12
Slow Food to organizacja wspierająca i promująca lokalną kulturę, rękodzieło i producentów z danego regionu
Copyright © Dwór Korona Karkonoszy
Projekt i realizacja: www.web-director.pl